Vánoce jsou zde.
Vítáme Vás všechny zas v době vánočního klidu.
Nenechte se, prosím, opět zmást nadpisem článku - jde o Vánoce tentokrát dle zdejších pravidel (tedy dle juliánského kalendáře, nikoliv gregoriánského).
Dnes je totiž Badnji dan (Štědrý den) a ním jsou tedy 3 dny Vánoc zahájeny.
Většina činností a zvyků souvisí totiž právě se Štědrým dnem.
Štědrý den (a jeho večer) a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří nejen proto, že přicházejí jeden za druhým, ale také proto, že je doplňují chápání a zvyky, které si s nimi lidé spojují.
Štědrý den je posledním dnem vánočního půstu. Věří se, že ti, kdo se během roku s někým poprali, se na Štědrý den usmíří. Štědrý den je zkrátka plný symboliky, pestrých událostí a to vše souvisí s rodinou. Lidové zvyky kolem Štědrého dne jsou poměrně staré, ale dnes se mnohé z nich vytratily nebo pozapomněly. Jejich kombinace přispívá k velkým rozdílům ve zvycích od regionu k regionu. Přes tolik rozdílů však existuje také mnoho společných zvyků.
Název dne pochází ze slova badnjak, což je vánoční stromek, který se v ten den kácí a pálí. Mnohé zvyky spojené s tímto dnem jsou zcela pohanské, i když se jim církev snažila dát křesťanský charakter. Jihoslované zdědili zvyky kolem Štědrého dne po svých předcích a nadále je udržují. Za vánoční stromek se tak považuje dub, který byl u Slovanů vždy posvátným stromem.
Za svítání ohlásí střelba odjezd do lesa pro vánoční stromek. Stromek kácí výhradně muži; nejčastěji pan domácí a jeho nejstarší syn. Před kácením stromku mu lidé říkají "Dobré ráno", blahopřejí mu k svátku a modlí se, aby rodině přinesl zdraví a štěstí. Stromek je pak posypán obilím a v některých regionech je obdarován dortem speciálně upečeným pro tuto příležitost. Stromku se nesmí dotýkat holýma rukama, proto muž, který ho kácí, nosí rukavice.
Stromek byl vždy kácen z východní strany, protože měl spadnout na východ. Ten, kdo kácel vánoční stromek, se snažil jej "netrápit", ale useknout ho jednou ránou nebo maximálně třemi. Pokud stromek po třetím seknutí nespadnul, musel se utrhnout rukama, protože další rány nebyly povoleny. Když se pán domácí vrátil z lesa a přinesl vánoční stromek, opřel ho o zeď domu. Teprve s první tmou pak stromek přinesl do domu a umístil na ohniště.
Přes den paní domácí dává do jedné mísy všechny druhy obilí, sušené švestky, ořechy a jablka a to vše v části stolu, kde se podává večeře. K večeru přináší pán domácí do domu vánoční stromek a slámu. Zaklepe na dveře a když se členové rodiny zeptají "Kdo to je?", odpoví "Vánoční stromek se blíží k vám domů.". Pak mu paní domácí otevře dveře a na adresu vánočního stromku říká: "Dobrý večer, stromku!". Pan domácí poté pravou nohou překročí práh, vnese do domu vánoční stromek a pozdraví domácnost slovy "Veselý Štědrý den", na což ho domácnost pozdraví "Bůh vám žehnej a dej hodně štěstí!", zatímco ho paní domácí vítá tím, že nasype obilí, které dala do mísy.
Po přinesení vánočního stromku pan nebo paní domácí přinese slámu a rozhází ji po domě, zejména na místo, kde bude večeře. Ten, kdo nese slámu, kokrhá, zatímco ostatní pijí. Přes slámu se pokládá ubrus, protože se podává a jí na podlaze. Židle jsou vyneseny z domu a lidé sedí na slámě.
Neodmyslitelnou součástí rituálu je i pečení domácího štědrovečerního chlebu. Ten se po upečení nařízne na čtvrtiny a do jeho řezů se naleje víno. Čtvrtiny se rozdají přítomným s tím, že kdo v nich narazí během konzumace na kov, bude mít bohatý rok.
My jsme na něj, jak vidíte níže, narazili...:-)
Tento zvyk se částečně udržel i v městských oblastech, ale nejčastěji končí už přinesením vánočního stromku.
Pálení vánočního stromku je spojeno s ohněm a krbem. To je ústředním prvkem symboliky zrození nového slunce, protože Štědrý den nastává po zimním slunovratu. Zapálí se mladý dub a hrstka jisker z něj předznamenává bohatou úrodu.
Často se používá rčení: "Kolik jisker, tolik párů".:-)
Dovolíme si Vám ještě zopakovat pro zdejší Vánoce 5 typických jídel (když už se tedy specializujeme na zdejší gastronomii;-)):
- tradiční pečený krocan s nádivkou
- pečená vepřová žebírka na medu
- ruský salát (cosi jako vlašský salát)
- domácí sváteční rohlíky
- perníkový dort.
Dobrou chuť a Šťastné a veselé!:-)